• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Turbonun Faydaları

Turbonun Faydaları
Az Yakıt - Yüksek Performans - Yüksek Tork Gücü - Düşük Motor Sesi - Ağırlık Alan 

Performans 
Turbo motorların yüksek rakım performansı çok daha iyidir. Yüksek rakımdaki yüksek hava basıncı dolayısıyla, doğal çekişli motorların güç kaybı azımsanmayacak ölçüdedir. Tam aksine, türbinlerin performansı yüksek rakımlarda daha iyidir. Bunun nedeni ise, turbonun üst kısmına doğru olan hemen hemen sabit basınçla, çıkış noktasındaki daha düşük çevre basıncı arasındaki büyük basınç farkıdır. Kompresör supabındaki düşük hava yoğunluğu büyük ölçüde dengelenir. Böylece motor neredeyse hiç güç kaybına uğramaz. 
 TURBOMAK


Az Yakıt 
Benzer güce sahip hava beslemeli motorlarla karşılaştırıldığında, turbolu motorlar daha az yakıt tüketir. Bu da normalde dışarıya atılan bir miktar egzoz enerjisinin motorun verimliliğine katkısı ile gerçekleşir. Turbo motorlarda hacimsel boşluklar daha az olduğundan sürtünme ve ısı kaybı daha azdır. 

 TURBOMAK


Ağırlık - Alan 
Motorun ağırlığı alındığında, turbo motorlardaki oran diğer doğal hava beslemeli motorlarınkinden daha hafiftir. Turbolu motoru yerleştirmek için gerekli alan aynı güce sahip doğal çekişli motor için gerekli boşluktan daha azdır. Ses 
Turbo küçük boyutu sayesinde, daha az seslidir. Doğal çekişli motorlardan daha az ses yapar. Gerçekte turbo tek başına bir ses yutucu rolü oynar. Tork Gücü 
Bir turbolu motorun tork özelliği geliştirilebilir. Düşük motor hızında çok yüksek torka erişebilme özelliği sayesinde tam güç, ölçülen motor hızından düşük bir seviyede elde edilir. Böylece bir tepeye tırmanırken daha az vites değiştirirsiniz ve hız kaybınız az olur.