• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Turbo Hasar & Tavsiyeleri

Turbo Hasar & Tavsiyeler

 

1. Yabancı Cisimler

Türbine veya emme salyangozuna yüksek hızla giren küçük cisimlerin yol açtığı turbo pervanesi hasarı ile balans ayarı sorunu.

2. Yetersiz Yağlama

Yağ girişi kısıtlamaları, contaların yanlış yerleştirilmesi ve sıvı conta veya düşük kaliteli yağlama maddesi kullanımı sonucu oluşan metal sürtünmesi ve yüksek sıcaklık nedeniyle görülen turbonun aşırı çalışmasının yol açtığı çatlama ve malzeme taşınması.

3. Yağ Kirliliği

Uzun süreli yağ değişim aralığı veya yetersiz bakım nedeniyle meydana gelen, yağ içinde asılı kalan yüksek yoğunluktaki karbonun yol açtığı turbo yatak sistemi hasarı. Büyük çaplı bir motor bakımından sonra yağda asılı kalan çelik döküm bilyeden kaynaklanan yatak hasarı.

4. Aşırı Hız ve Aşırı Sıcaklık

Turbonun tasarım değerlerinin ötesinde veya araç üreticisinin belirttiği spesifikasyonun dışında çalıştırılması nedeniyle oluşan hasar. Bakım sorunları, motorda aksaklık veya uzman ve yetkili olmayanlar taarafından yapılmış performans yükseltmeleri, turbo dönme hızını çalışma sınırlarının ötesine çekerek kompresörde ve türbin pervanelerinde aşırı çalışma kaynaklı arızaya yol açar.